📰 Co kontrolovat po dokončení novostavby

Vysněli jste si rodinný dům? Dokonce jste si už vyhledali stavební firmu a vše jste téměř společně dořešili? Pak už vám nezbývá nic jiného než vyčkat na dokončení stavby rodinného domu. Věděli jste, že je potřeba znát alespoň základní pojmy, co se týče celého procesu?

Jinak se snadno může stát, že vás stavební firma připraví nejenom o rodinný dům, ale především o vaše peníze.

Nejčastěji se nakupuje přes developerský projekt

Pokud se nezajímáte o stavbu rodinného domů na klíč, ale chtěli byste si váš vysněný dům pořídit co nejdřív, můžete sáhnout po developerském projektu. Developeři fungují na bázi plánování.

V praxi to znamená, že ještě, než je dům postavený, přesně víte, jak bude vypadat včetně jeho interiéru. Pro některé lidí to může mít značnou výhodu. Jestliže tedy projevíte zájem, budete vyzvání k zaplacení zálohy.

Následně podobně jako u první varianty budete nuceni vyčkat.

Co sledovat během celého procesu?

Ať už si vyberete variantu na klíč nebo přes developerský projekt, u obou případů je potřeba práci tzv. Kontrolovat. To můžete udělat buď to pomocí profesionálního a zároveň nezávislého kontrolora, anebo se na místo budete jezdit dívat vy.

I přes to, že nejde v tomto oboru příliš zkušení jistě poznáte, že stavba neprobíhá podle vašich představ. Během procesu se stavební firma neustále vymlouvá, že určité věci udělali špatně? Nebo dokonce za to může materiál?

Pak je s největší pravděpodobnosti něco špatně.

Při převzetí novostavby buďte opatrní

Převážně se zaměřte na celkovou stavbu při předávání klíčů. Na pozdější reklamace by společnosti nemuseli pozitivně reagovat. Určitě netoužíte je po celé výstavbě nahánět skrz celé město.

Měli byste se pořádně zaměřit na všechny detaily, dokonce i na ty nejmenší. Nebuďte zbytečně sbrklí tím, že podepíšete předávací smlouvu a je vymalováno.

Nejlépe si na tuto činnost přiveďte zkušeného inspektora. Zaplatíte za něho nejspíš pár tisíc korun, ale budete mít větší jistotu, že nebudete novostavbu reklamovat kvůli špatně těsnícím oknům.


Vítáme Vás na našem Facebooku a prosím dejte nám L%C3%ADke!
Váš TrhPoptavek.cz