Co potřebujete pro výměnu oken vědět?

Výměna oken je činnost řadící se do stavebních úprav. Co potřebujete pro výměnu oken vědět a jak tato náročná práce vypadá?

Počítejte s tím, že se výměna oken dotkne celé domácnosti, protože se jedná o dlouhý proces vyžadující klid.

Následujte nás a dočtěte se více informací.

Ilustrační foto. Pexels

Co potřebujete pro výměnu oken vědět?

V první fázi budete potřebovat vědět, zda tato činnost vyžaduje stavební povolení či nikoliv. Jestliže měníte okna za okna a nijak při činnosti neohrožujete osoby ani svou změnou příliš neměníte vzhled a chod stavby, stačí vám tzv. ohlášení.

Po nahlášení na úřadu se můžete vhrnout do práce. V případě, že nová okna kompletně změní využitelnost nebo vzhled samotné stavby, bez stavebního povolení se nepohnete.

Dále je na řadě výběr materiálu

Výměna oken se pochopitelně neposune bez výběru oken. V tomto směru půjde převážně o materiál, pro který se rozhodnete. Už dávno se upustilo od využívání dřevěných oken, protože z pohledu vody příliš nevydrží.

Na scénu tedy přicházejí další dvě varianty, mezi které patří buď to plastová nebo hliníková okna. Záležet bude na vašem rozpočtu. Pokud není vysoký, musíte se smířit se starou klasikou, kterou jsou plastová okna.

Jak se dále připravit na výměnu oken?

Při výměně oken můžete bez problému využívat celou domácnost. Musíte se však smířit s tím, že vám po bytě nebo rodinném domě budou chodit řemeslníci, kteří budou mít celý proces na starosti.

Dále se v domácnosti bude více prášit, kvůli bourání starých oken a následné instalaci těch nových.

Postup výměny oken v kostce

Nejprve se provede demontáž starých oken. Ta spočívá ve vysazení okenních křídel a poté i rozřezání starých, původních rámů. Nezapomeňte mimo jiné vylámat i okenní rámy ze zdí.

Jakmile bude tato práce hotová, provede se celkové vyklizení míst, ve kterých byla usazená stará okna. Řemeslníci se po vyklizení prostoru kolem oken zaměří, aby mohli předejítvšem možným rizikům, která by se při instalaci nových oken mohla naskytnout.

Poté už stačí umístit nové okenní rámy do zdí a nová okna. Proces se neobejde bez různých měření a vycentrování. V konečné fázi se okna důkladně upevní a provede se jejich utěsnění.

Jak jste na tom s výměnou oken vy? Čeká vás letos podobná činnost a už se nemůžete dočkat?


Vítáme Vás na našem Facebooku a prosím dejte nám L%C3%ADke!
Váš TrhPoptavek.cz