Dispoziční změny v rekonstruovaném bytě

Bydlíte-li ve starším bytě nebo rodinném domě, může se snadno stát, že vám již nestačí, protože nevyhovuje dnešním moderním trendům. Řeč je o dispozičním řešení, které by chtěl mít každý podle moderního bydlení.

Nemusíte se však bytu nebo rodinného domu zbavovat, stačí jej rekonstruovat. Tím můžete zasáhnout mimo jiné i do samotné dispozice.


Ilustační fotografie. Pexels

Rekonstrukce je náročný proces

Nemyslete si, že při rekonstrukci můžete postupovat dle libosti. I tady je potřeba dodržovat základní pravidla, a to i v případě, že nebudete zasahovat do dispozičního řešení. Každá stěna nebo příčka je svým způsobem důležitá.

Toto pravidlo platí i u nenosných příček, které mohou mít svou podstatnou funkci. Jakmile se je rozhodnete zbourat bez ohlášení nebo schválení odborníka, můžete značně poškodit celý panelový dům. Negativní dopad by to mohlo mít nejenom na váš byt, ale i na ten pod vámi či nad vámi.

Nezapomínejte tedy na fakt, že nenosné příčky mohou být rovněž důležité.

Zkušený odborník aneb statik zasahuje

Víte, na koho se můžete obrátit v momentě, kdy se chystáte bourat nenosné příčky? Ověřenou osobou jsou tzv. statici. Ti vyhodnotí, zda je příčka zbouratelná či nikoliv.

Kromě toho vám blíže poradí v oblasti stěn. Dispoziční řešení často vyžaduje stavbu nové příčky. Na takové úkony je tady opět statik.

Stavební povolení je nutností

Chcete-li dispozičně zasáhnout do svého bytu nebo rodinného domu, bez stavebního povolení se nepohnete. To se provádí pokaždé, co bude narušena konstrukce budovy.

V předchozím odstavci jste se mohli dočíst, koho kontaktovat, aby vám prozradil, kde stavět nové příčky a zdali je to vůbec možné.

Stavějte příčky opatrně a s kvalitním materiálem

Na stavbu příček lze využít několik materiálů. Doporučujeme vám ovšem sáhnout například po příčkách z pórobetonových tvárnic nebo sádrokartonových. Tyto materiály působí opravdu pevně, takže se nemusíte bát toho, že by se velmi brzo poškodily.

Při stavbě myslete na celkovou konstrukci budovy a bez posudku odborníků se do ničeho nepouštějte.

Prováděli jste někdy v minulosti dispoziční změny bytu nebo rodinného domu? Jakou variantu jste při této činnosti volili?


Vítáme Vás na našem Facebooku a prosím dejte nám L%C3%ADke!
Váš TrhPoptavek.cz