Jak na stavební povolení?

Zařizování stavebního povolení je zlým snem pro každého, kdo jej musí vyřídit. Pokud si s procesem nevíte rady, poradíme vám, jak na stavební povolení. Pomocí našich rad tak vše vyřídíte důkladně a pečlivě, bez zbytečných komplikací a problémů, které by se vám mohly postavit do cesty. Předem vás upozorňujeme, že se bez trpělivosti neobejdete.


Zdroj: Pexels

Stavební povolení je nutné mít před začátkem procesu

Pokud si myslíte, že stavební povolení můžete vyřídit až po celkovém procesu, jste na omylu. V případě, že by vám byl zamítnut a vy už měli práci dokončenou, vystavujete se možným rizikům. Pro stavební povolení tedy musíte ještě před tím, než se rozhodnete stavět nebo cokoli měnit. Kromě toho vám odborný personál poradí s tím, zda se dá vůbec na vámi vybrané ploše stavět. Ať už se jedná o rodinný dům nebo chatu. Některé pozemky mohou být určeny pouze pro zahradnické účely a v těchto případech vám rodinný dům nebude schválen. Buďte tedy maximálně opatrní.

Čím více dokumentů si připravíte, tím bude proces jednodušší a rychlejší. Připravte si v první řadě dokumenty, ve kterých je jasně napsáno, že jste majitelem pozemku. Jinými slovy lze najít tento formulář také pod dokumentem o vlastnictví pozemku. Ideálním doložením je v této situaci bezesporu katastr nemovitosti, kde je vše stručně a jasně napsáno. V dalším bodě se neobejdete bez stavební dokumentace, tu vám však může vystavit pouze odborná osoba, která má patřičné školní vzdělání. Stavební dokumentaci rozmnožte na několik kopií pro případ nouze.

Co musí být v krátkosti ve stavební dokumentaci?

Stavební dokumentace musí obsahovat jisté body, do kterých patří vstup na pozemek a inženýrské sítě. U inženýrských síti je důležité převážně napojení, a to podle norem, které jsou stanoveny zákonem. Teprve poté můžete dokumentaci předat stavebnímu úřadu, který má na starosti stavební povolení.

V neposlední řadě musíte mít dokument o tom, kdo bude účastníkem vašeho procesu. To znamená, že se do této skupiny řadí všichni okolní sousedé, popřípadě bankovní společnosti, které financovaly jednotlivé rodinné domy vašich sousedů. Seznam si opět snadno vytisknete z katastru nemovitostí.

Stavební povolení je rozděleno do dvou skupin

Tou první je tzv. žádost o územní souhlas. Toto stavební povolení se vyřizuje kratší dobu a je určeno pro lidi, kteří staví rodinný dům s menší zástavnou plochou, než je 150 m2. Pokud je to váš případ, máte napůl vyhráno, protože váš proces nebude trvat příliš dlouho. Kromě plochy je potřeba, aby s vámi sousedé spolupracovali a vy měli vše vyřízeno.

Druhý způsob stavebního povolení bývá horší. Tady může být doba vyřizování až dvojnásobná než u předchozí varianty. Vzhledem k tomu, že žádost o územní souhlas trvá až 30 dnů, tady se to může protáhnout až na 2 měsíce. Tento typ stavebního povolení se vyřizuje tehdy, kdy jde o větší plochu, než 150 m2 nebo problémové jednání. Posledním bodem je uhrazení poplatku za vyřízení. Tady je to stanoveno podle sazebníku, takže vám to nikdo nedokáže sdělit dopředu.

Prošli jste si někdy procesem stavebního povolení? Pokud ano, jak dlouho tento proces trval u vás?

Vítáme Vás na našem Facebooku a prosím dejte nám L%C3%ADke!