Jakou práci vykonává podlahář, dlaždič a obkladač?

Pojďte s námi nakouknout na tři zajímavé profese ve stavebnictví, které budete s největší pravděpodobností potřebovat při rekonstrukci nebo stavbě rodinného domu. Co se týče rekonstrukce, využít je můžete i v případě, že bydlíte v bytě. Řeč je o podlaháři, obkladači a dlaždiči.


Zdroj: Pexels

Začneme u podlaháře

Podlahář je profese, která se zabývá pokládáním několika druhů podlahových krytin, a to za pomocí různých metod. Kromě pokládání podlah má na starosti jak drobné, tak větší opravy. Ty se provádí většinou poté, co se nějakým způsobem poškodí. Jeli podlahář opravdovým odborníkem, bezesporu si poradí mimo jiné i s lakováním. Pokud bychom se podlahářem zabývali podrobněji, zvládá pár základních bodů: pokládku podlahy, lepení a svařování podlahových povlaků.

Čím se zabývá obkladač?

Obkladač je v rámci možností podobná činnost, jako podlahář, jen s tím rozdílem, že se soustředí na jiné formy a povrchy. Jde o profesi, která zvládá obkládat podlahy, a to jak v interiéru, tak v exteriéru. Nezáleží tedy na tom, jestli půjde o zahradu, byt nebo rodinný dům. Kromě podlah se zabývá stropy a stěnami, pomocí obkladaček. Ty mohou být z několika materiálů, mezi ty základní patří například přírodní, umělý, keramický nebo skleněný. Co by měl obkladač umět? Měl by umět provádět výpočty ploch, přípravu malty a jiných druhů hmot, které jeho profese vyžaduje. Orientovat se v technické dokumentaci, včetně výkresů a provádět všelijaké úpravy.

Poslední profesí je dlaždič

Dlaždič je řemeslník provádějící pokládací práce, a to převážně na dlažebních nebo asfaltovém povrchu. Většinou se s touto profesí můžete setkat ve venkovním prostředí při činnostech prováděných na ulicích nebo zahradách. Jakmile je hlavní podklad připraven, může dlaždič začít pokládat dlažební kostky nebo dlaždice.

Práce podlaháře v kostce

Před položením podlahy je potřeba povrch vyrovnat, odborně se tomu říká vyrovnání podkladu. Nová podlaha by bez této činnosti nemohla být nainstalována, jinak by se mohly v budoucnu objevit nemalé potíže. Ve starších domech a bytech je tato činnost každodenním chlebem u podlahářů. Teprve poté se provede odborná pokládka podlahových krytin. Kvalitní odborníci se vám postarají o vše, co je v tomto odstavci uvedeno, včetně dodání materiálu.

Na závěr

O materiál se vám postarají i jiné profese. Na mysli máme všechny, které jsou zde uvedeny. Základem úspěchu je komunikace mezi vámi a zkušeným odborníkem. Jestliže si budete vybírat podle hodnocení, určitě naleznete někoho, kdo vám poskytne navíc odborné poradenství.

Potřebovali jste během svého života doposud některého z těchto odborníků?

Vítáme Vás na našem Facebooku a prosím dejte nám L%C3%ADke!